יוסי מימון

יועץ פנסיוני מורשה

Get Adobe Flash player

היתרונות בחיסכון במסגרת תיקון 190

{מתוך אתר "מנורה מבטחים"-באדיבות נדב טסלר}

בהפקדה לקופת גמל במסגרת תיקון 190 קיימים מספר יתרונות:

  • חיסכון בעלויות ובדמי ניהול
  • הטבות מס במשיכה
  • אפשרות למעבר בין אפיקי השקעה ללא יצירת אירוע מס
  • אפשרות לקבלת קצבה פטורה ממס
  • קופת הגמל ככלי להורשת כספים

חיסכון בעלויות ובדמי ניהול

דמי הניהול בקופת הגמל אטרקטיביים במיוחד ביחס לחיסכון במוצרים מקבילים, דמי הניהול הממוצעים בקופת הגמל עומדים היום על 0.63% מהחיסכון כאשר דמי הניהול הממוצעים בפוליסת החיסכון הם כ- 1% מהחיסכון. כמובן ששיעור דמי הניהול עשוי להשתנות בהתאם לגובה החיסכון.

הטבות מס במשיכה

משיכת הכספים מקופת הגמל לאחר גיל 60 היא במסגרת התנאים להיוון קצבה מוכרת. משיכת הכספים חייבת במס של 15% על הרווח הנומינלי בקופה, בעוד שהמס אותו תשלם על משיכת כספים מאפיקים אחרים כמו קרנות נאמנות, ניהול תיקים ואפילו פוליסות חיסכון עומד על 25% מהרווח הריאלי.

אפשרות למעבר בין אפיקי השקעה

לאור התנודתיות הרבה בשווקים וסביבת הריבית הנמוכה חוסכים רבים מבקשים למצוא הגנה בחיסכון בקופת הגמל. ההשקעה בקופת הגמל מאפשרת חשיפה לנכסים לא סחירים כמו השקעה בנדל"ן או תשתיות. אפיק השקעה זה לא קיים במוצרי ההשקעה האחרים. מלבד זאת ההשקעה במסגרת תיקון 190 בקופת הגמל מאפשרת לך לעבור בעתיד בין מסלולי ההשקעה. לדוגמא מעבר בין מסלול סולידי לכזה בעל חשיפה גבוהה יותר למניות.
בניגוד להשקעה בקרנות נאמנות שם בעת מעבר בין קרן נאמנות המשקיעה באגרות חוב לכזו המשקיעה במניות תידרש לשלם מס רווח הון. המעבר בין מסלולי ההשקעה בקופת הגמל לא נחשב כאירוע מס.

קבלת קצבה פטורה ממס

בחרת לחסוך כספים פנויים בקופת גמל כדי לקבל אותם כסכום חד פעמי. באפשרותך בעתיד להפוך את אותם הכספים לכספי קצבה מוכרת, כספי פנסיה. כספי הקצבה יהיו פטורים לחלוטין ממס רווח הון והקצבה תהייה פטורה ממס.

כלי להורשה

החיסכון בקופת הגמל מאפשר לך לקבוע מוטבים בקופה. חס וחלילה במידה ותלך לעולמך, לפני גיל 75 המוטבים (במידת ולא הגדרת מוטבים היורשים הם אלה שיקבלו את הכספים) יהיו זכאים לקבל את הכספים שנצברו בקופה בפטור ממס רווח הון. כדי למנוע מצב שבו מנצלים את תיקון 190 לצורך תכנוני מס נקבע כי מי שנפטר לאחר שמלאו לו 75 שנים וטרם החל לקבל קצבה מוכרת, יראו אותו כמי שכבר היוון את הקצבה המוכרת ערב פטירתו, ויורשיו יהיו חייבים במס רווחי הון של 15%.

מוות לפני גיל 75

מוות לאחר גיל 75

שיעור מס

חיסכון פטור ממס רווח הון

חיסכון חייב במס של 15%

שאלה : האם תיקון 190 ניתן לעשות רק בקופת גמל?

תשובה: תיקון 190 ניתן לעשות בכל אחד מהמוצרים הפנסיונים (קרן פנסיה, קופת גמל או פוליסת ביטוח) עם זאת מרבית החוסכים המעדיפים למשוך את הכספים כסכום חד פעמי מעדיפים לעשות זאת בקופת גמל מהסיבה שבקופות הגמל יש מגוון רחב יותר של מסלולי השקעה ודמי הניהול נמוכים יותר מאשר בפוליסת הביטוח.

החסרונות בתיקון 190

לצד היתרונות הקיימים בתיקון 190 ישנם גם חסרונות. את הכספים שהופקדו בקופת הגמל יהיה ניתן למשוך רק החל מגיל 60. אם אתם היום בני 50 או אפילו פחות אתם צריכים לרתק את הכספים ללא מעט שנים בהם לא תדעו כיצד תתנהג סביבת הריבית.

בנוסף, כדי למשוך כספים מקופת הגמל עליכם להוכיח כי קיימת ברשותכם קצבה העולה על הקצבה המזערית. במידה והחלטתם לדחות את הפרישה ואין ברשותכם קצבה כזאת לא תוכלו למשוך את הקצבה.

עברתם את גיל 60? התחלתם לקבל קצבה? עדיין יש בעיה

הפקדה במסגרת תיקון 190 נחשבת כקצבה מוכרת למעט סכום של 34,056 שקלים (בשנת 2017). סכום זה הוא הסכום עליו יכל לקבל החוסך העצמאי הטבת מס במועד ההפקדה. כעת במועד המשיכה עליכם להוכיח שאין לכן אחות ולא קיבלתם הטבת מס על ההפקדה במסגרת התיקון.

במידה ותעשו הפקדה לתיקון 190 בכל שנה, תצטרכו לרתק סכום כזה בכל שנה.

כדי למשוך את הכספים כסכום חד פעמי תצטרכו להציג אישור ממס הכנסה.

מה ההבדל בין תיקון 190 לבין קופת הגמל להשקעה?
קופת הגמל להשקעה 
אותה פתח האוצר מאפשרת את משיכת הכספים בכל שלב גם לפני גיל 60. בניגוד להפקדות בהתאם לתיקון 190 אותם ניתן למשוך במס של 15% החל מגיל 60, חוסכים שיחסכו בקופת הגמל להשקעה יוכלו לבחור האם למשוך את הכספים במס של 25% או כהיוון קצבה מוכרת.

האם סכום ההפקדה לקופת הגמל מוגבל?

כן, הסכום אותו ניתן להפקיד במסגרת תיקון 190 מוגבל בתקרה.

  • עד לגיל 67 – ארבע פעמים השכר הממוצע במשק כפול המקדם בטבלה
  • החל מגיל 67 ומעלה – חמש פעמים השכר הממוצע במשק כפול המקדם בטבלה.

מקדם 190

המקדם לחוסכים מתחת לגיל 60 הוא 217

לדוגמא, חוסך בן 60 יכל להפקיד במסגרת תיקון 190 סכום של 8,396,164 שקלים

217*4*9,673 ש"ח

שאלה : האם תיקון 190 הוא רק לגמלאים?

תשובה : לא, כל אחד יכל להפקיד כספים במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה ולא רק גמלאים. חשוב לזכור, כי לאור החסרונות אותם ציינו, כי את הכספים יהיה ניתן למשוך רק לאחר גיל 60 וכפוף להתחלת קבלת קצבה העולה על הקצבה המזערית. ולכן ההפקדה במסגרת תיקון 190 פחות אטרקטיבית לחוסכים צעירים יותר.

הבדלים בין מוצרי החיסכון

ישנם מספר אפיקי חיסכון בהם ניתן לחסוך כספים פנויים, החל מקרן נאמנות או פקדון בבנק. חיסכון בפוליסות חיסכון או אפילו ניהול תיק השקעות. בטבלה מופיעה השוואה בין המוצרים השונים לבין חיסכון בקופת הגמל במסגרת תיקון 190.

 

תיקון 190

פוליסת חיסכון

ניהול תיקים

קרן נאמנות

דמי ניהול ממוצעים

0.63%

1%

0.8%

בהתאם לקרן

מס רווח הון

15% על הרווח הנומינאלי

25% על הרווח הריאלי

25% על הרווח הריאלי

25% על הרווח הריאלי

מעבר בין מסלולי השקעה

V

V

X

X

השקעה בנכסים לא סחירים

V

V

X

X

נזילות הכספים

לאחר גיל 60

V

V

V

 האם גם אני יכל להשקיע במסגרת תיקון 190?

  • מתקרב לגיל 60
  • ברשותך קצבת פנסיה העולה על 4,405 שקלים (בשנת 2017), או שתקבל אחת בעתיד.

במידה וענית בחיוב לשתי השאלות גם אתה יכל לנצל את היתרונות הקיימים בהפקדה במסגרת התיקון


אתם מוזמנים להתקשר כעת ל-0528795762